jak się pozbyć cellulitu
dbanie o siebie i rozwój,  trening,  zdrowe żywienie

Cellulit co to jest, czemu powstaje i jak się go pozbyć?

Cellulit to nic innego, jak wszystkim nam znane nierówności na skórze, pofałdowanie powierzchni ud, bioder, pośladków i ramion, czyli tych miejsc, gdzie najczęściej odkłada się tłuszcz.

Jest to szczególnie częsta przypadłość wśród kobiet. Dotyczy około
85% kobiet w wieku powyżej 20. roku życia!
Jeżeli masz cellulit, to nie martw się, dotyka on prawie wszystkich kobiet.
Co więcej, nie ma on związku z nadwagą; osoby szczupłe również mogą się z nim borykać!

Różnice w budowie tkanki tłuszczowej, a także większy udział estrogenów u kobiet powodują, że to nas ten problem dotyka znacznie częściej i w większym nasileniu.

Chciałybyśmy, aby istniał magiczny specyfik, który rozprawi się z cellulitem od razu, jednak jak dowiodły badania, nic takiego nie istnieje.


Jedyną właściwą drogą do zmniejszenia cellulitu jest eliminacja czynników , które ten cellulit wywołują, i prowadzenie zdrowego stylu życia, aby nie nawracał.

Cellulit pojawia się stopniowo w ciągu życia.
“Pracujemy” na niego naszymi nawykami, brakiem aktywności fizycznej i wieloma innymi czynnikami.
Te stopniowe zmiany klasyfikuje się  w czterostopniowej skali, która jest zależna od zaawansowania zmian.

W zaawansowanych stadiach cellulit może również powodować ból, poprzez ucisk komórek tłuszczowych na inne struktury w ciele.

Oprócz tego, możemy wyróżnić 2 rodzaje cellulitu, ze względu na jego pochodzenie.
cellulit wodny (twardy)- ten rodzaj najczęściej występuje u osób, które utrzymują w miarę stałą masę ciała. Powodem jego powstania  jest nadmierne gromadzenie wody i toksyn w tkankach organizmu. W konsekwencji tego procesu następuje rozrost i nierównomierne rozmieszczenie lipidów w tkance podskórnej.
cellulit tłuszczowy (miękki) – ten rodzaj cellulitu najczęściej występuje u osób mało aktywnych fizycznie. Może pojawić się także u kobiet, które szybko i dużo straciły na wadzePowstaje na skutek rozrastania się komórek tłuszczowych, w wyniku czego powstają grudki. Te uciskają na naczynka, więc sprawne usuwanie wody i toksyn z tkanek staje się niemożliwe. Osoba z takim cellulitem ma fałdy na skórze i obrzmienia.

Przyczyny powstawania cellulitu

Zaburzenia hormonalne
Jednym z czynników wpływających na powstawanie
cellulitu są zaburzenia hormonalne, a przede wszystkim nadmiar estrogenów przy równoczesnym niedoborze progesteronu. W takiej sytuacji następuje rozrost adipocytów i gromadzenie wody.

Niewłaściwa dieta
Istotne znaczenie odgrywa tu niewłaściwa dieta
z nadmiernym spożyciem tłuszczów i węglowodanów,
która wywołuje hyperinsulinemię oraz nasilenie lipogenezy.
Nadmiar składników energetycznych wzmaga odkładanie się tłuszczu w adipocytach i przyczynia się do pogorszenia stanu skóry skłonnej do cellulitu.
Zbyt duża podaż soli prowadzi do zatrzymania płynów
w ustroju.
Z kolei skutkiem diety ubogo resztkowej mogą być zaparcia oraz
zwiększona oporność naczyń żylnych w kończynach dolnych, która powoduje zastój krwi i wzrost przepuszczalności naczyń włosowatych.

Siedzący tryb życia
Praca mięśni umożliwiająca ruch, wspomaga także pracę układu
krwionośnego. Mięśnie kurcząc się, powodują przepychanie
krwi w naczyniach wbrew siłom grawitacji. W wyniku niedostatecznej ilości ruchu pompa mięśniowa zostaje wyłączona, lub jej działanie w dużym stopniu zostaje ograniczone. Powoduje to tworzenie się zastojów w naczyniach, zwłaszcza w dolnych partiach ciała, które prowadzą do powstawania obrzęków.
Ponadto, brak ruchu powoduje zmniejszenie i zwiotczenie mięśni na rzecz zwiększania się tkanki tłuszczowej. Zbyt długie siedzenie powoduje również nacisk na naczynia, zaburzając krążenie krwi i limfy.

Obcisłe ubrania i buty na obcasie

Również noszenie zbyt obcisłej odzieży powodującej ucisk, utrudnia krążenie oraz sprzyja zastojom żylnym i tworzeniu się obrzęku.
Podobnie jak w przypadku częstego noszenia butów na wysokim obcasie,
gdzie ograniczony jest ruch stóp, może doprowadzić do dysfunkcji mięśni łydki i spadku wydolności pompy mięśniowej.

Stres
Powstawaniu cellulitu sprzyjają również zaburzenia układu nerwowego. Główną rolę odgrywa tu kortyzol wydzielany podczas stresu, który wzmaga odkładanie się tkanki tłuszczowej w niektórych okolicach ciała. Długotrwałe napięcie mięśni występujące podczas sytuacji stresowych utrudnia przepływ krwi.
Zaburzenia emocjonalne prowadzą też do wzrostu poziomu katecholamin, które wpływają na metabolizm tłuszczów, nasilając lipogenezę.

Palenie papierosów i alkohol
Niekorzystne jest też palenie papierosów, powodujące
zmiany w mikrokrążeniu oraz nadmierne spożywanie alkoholu, który pobudza lipogenezę.

Ciąża
Szczególnym okresem jest ciąża. Macica w zaawansowanej ciąży działa jak mechaniczna bariera dla odpływu żylnego zwiększając zastój w krążeniu kończyn dolnych.

Pigułki antykoncepcyjne
Hormony zawarte w pigułkach antykoncepcyjnych powodują rozluźnienie podskórnej tkanki tłuszczowej, czego częstym efektem ubocznym jest
przyrost masy ciała i występowanie obrzęków, co sprzyja lipodystrofii.

cellulit co to

Profilaktyka

Lepiej zapobiegać niż leczyć, ponieważ w zaawansowanych stadiach skuteczność wszelkich metod antycellulitowych jest znacznie ograniczona.
Jest to działanie złożone i wielokierunkowe.
Przede wszystkim należy bezwzględnie ograniczyć do minimum udział czynników ryzyka.

Codzienny ruch i aktywność fizyczna

Jeśli poprawia się ukrwienie mięśni, to wpływa to również na przepływ krwi w tkance tłuszczowej. Im lepiej ukrwione są mięśnie, tym bardziej zmniejsza się umiejscowiony nad nimi tłuszcz. Regularne ćwiczenia fizyczne powodują, że spala się tkanka tłuszczowa, poprawia się krążenie krwionośne i limfatyczne, dotlenione zostają komórki, organizm pozbywa się toksyn, następuje wzrost napięcia mięśni poprawiających całość sylwetki.

Warto dbać o codzienne wykonywanie 10 tys kroków. Jeżeli praca i tryb życia nie pozwalają na taką aktywność, dokładamy codzienne spacery.
(tu przeczytasz jak bez większego wysiłku zwiększysz codzienną aktywność)
Aby spalać tłuszcz najlepsze będą ćwiczenia aerobowe takie jak: bieganie, jazda na rowerze, czy pływanie.
Aby wzmocnić mięśnie warto włączyć trening oporowy, który przyczynia się do rekompozycji sylwetki.

Prawidłowe odżywianie

W codziennej diecie uwzględniamy minimum trzy porcje warzyw i dwie porcje owoców, węglowodany złożone (kasze, ryż, owies), oleje roślinne, orzechy i nasiona dyni czy słonecznika, drób i ryby.
Elminujemy spożywany cukier, sól, produkty z białej mąki, słodkie bułki, ciastka. Ograniczamy tłuszcze zwierzęce i żywność wysoko przetworzoną z tłuszczami trans, sztucznymi barwnikami, oraz konserwantami. Niezmiernie ważne jest także przyjmowanie 2–3 L płynów dziennie w postaci niskozmineralizowanej wody niegazowanej, świeżych soków
warzywnych, herbat ziołowych.

Pielęgnacja ciała

Podczas kąpieli masujemy ciało szorstką szczotką lub rękawicą z trawy morskiej.
Korzystny wpływ ma także stosowanie natrysków naprzemiennie zimną i ciepłą wodą, zawsze kończąc zimną wodą.
Przynajmniej dwa razy w tygodniu wykonujemy peeling ciała, co poprawia penetrację składników aktywnych preparatów antycellulitowych w głąb skóry.

Mam nadzieję, że zamiast szukać magicznych specyfików usuwających cellulit, czy wydawania mnóstwa pieniędzy na drogie zabiegi, wyeliminujesz szkodliwe nawyki, zwrócisz uwagę na aktywność i dietę, i dzięki temu, będziesz mogła pożegnać cellulit.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *